II Ka 25/21 - uzasadnienie Sąd Okręgowy w Suwałkach z 2021-05-24

UZASADNIENIE

Formularz UK 2

Sygnatura akt

II.Ka 25/21

Załącznik dołącza się w każdym przypadku. Podać liczbę załączników:

1

1.CZĘŚĆ WSTĘPNA

0.1.Oznaczenie wyroku sądu pierwszej instancji

Wyrok Sądu Rejonowego w Augustowie VI Zamiejscowy Wydział Karny z siedzibą w Sejnach z dnia 10.11.2020r. w sprawie VI.K 101/19

0.1.Podmiot wnoszący apelację

☐ oskarżyciel publiczny albo prokurator w sprawie o wydanie wyroku łącznego

☐ oskarżyciel posiłkowy

☐ oskarżyciel prywatny

☒ obrońca

☒ oskarżony albo skazany w sprawie o wydanie wyroku łącznego

☐ inny

0.1.Granice zaskarżenia

0.0.1.Kierunek i zakres zaskarżenia

☒ na korzyść

☐ na niekorzyść

☐ w całości

☒ w części

co do winy

co do kary

co do środka karnego lub innego rozstrzygnięcia albo ustalenia

0.0.1.Podniesione zarzuty

Zaznaczyć zarzuty wskazane przez strony w apelacji

art. 438 pkt 1 k.p.k. – obraza przepisów prawa materialnego w zakresie kwalifikacji prawnej czynu przypisanego oskarżonemu

art. 438 pkt 1a k.p.k. – obraza przepisów prawa materialnego w innym wypadku niż wskazany w art. 438 pkt 1 k.p.k., chyba że pomimo błędnej podstawy prawnej orzeczenie odpowiada prawu

art. 438 pkt 2 k.p.k. – obraza przepisów postępowania, jeżeli mogła ona mieć wpływ na treść orzeczenia

art. 438 pkt 3 k.p.k. błąd w ustaleniach faktycznych przyjętych za podstawę orzeczenia, jeżeli mógł on mieć wpływ na treść tego orzeczenia

art. 438 pkt 4 k.p.k. – rażąca niewspółmierność kary, środka karnego, nawiązki lub niesłusznego zastosowania albo niezastosowania środka zabezpieczającego, przepadku lub innego środka

art. 439 k.p.k.

brak zarzutów

0.1.Wnioski

uchylenie

zmiana

1.Ustalenie faktów w związku z dowodami
przeprowadzonymi przez sąd odwoławczy

0.1.Ustalenie faktów

0.0.1.Fakty uznane za udowodnione

Lp.

Oskarżony

Fakt oraz czyn, do którego fakt się odnosi

Dowód

Numer karty

2.1.1.1.

0.0.1.Fakty uznane za nieudowodnione

Lp.

Oskarżony

Fakt oraz czyn, do którego fakt się odnosi

Dowód

Numer karty

2.1.2.1.

0.1.Ocena dowodów

0.0.1.Dowody będące podstawą ustalenia faktów

Lp. faktu z pkt 2.1.1

Dowód

Zwięźle o powodach uznania dowodu

0.0.1.Dowody nieuwzględnione przy ustaleniu faktów
(dowody, które sąd uznał za niewiarygodne oraz niemające znaczenia dla ustalenia faktów)

Lp. faktu z pkt 2.1.1 albo 2.1.2

Dowód

Zwięźle o powodach nieuwzględnienia dowodu

1.STANOWISKO SĄDU ODWOŁAWCZEGO WOBEC ZGŁOSZONYCH ZARZUTÓW i wniosków

Lp.

Zarzut

3.1.

Obrazy przepisów postępowania, tj. art. 7 kpk w zw. z art. 410 kpk poprzez błędne ustalenie, że oskarżona wyczerpała swoim zachowaniem znamiona przestępstwa oszustwa na szkodę C. G. oraz B. S..

☐ zasadny

☐ częściowo zasadny

☒ niezasadny

Zwięźle o powodach uznania zarzutu za zasadny, częściowo zasadny albo niezasadny

Całkowicie niezasadny jest zarzut obrazy przepisów postępowania, który zarzuca Sądowi I instancji obrońca oskarżonej. Sąd skrupulatnie i wyczerpująco wykazał zgromadzonymi dowodami sprawstwo oskarżonej w zakresie zarzucanych jej czynów na rzecz pokrzywdzonych w sprawie C. G. i B. S.. Świadczą o tym zeznania samych pokrzywdzonych, ale także pozostałych świadków przesłuchiwanych w sprawie. Sąd ustosunkował się zarówno do kwestii uzyskiwania przez oskarżoną dodatkowych dochodów z udzielanych korepetycji, jak też z prowadzonej agroturystyki - świadkowie w większości nie potrafili określić konkretnych kwot za wyżej wymienione usługi rzekomo świadczone przez oskarżoną, nota bene nie potrafił tego wskazać dokładnie także syn oskarżonej. Niemniej jednak rozpytywani na te okoliczności świadkowie zgodnie wskazywali, że nie mogły być to kwoty wysokie, gdyż z agroturystyki korzystało u oskarżonej maksymalnie 5-6 osób a w latach 2008-2010 były to niewielkie kwoty od 30-35 złotych za osobę.

Ustosunkowując się do rozbieżności stanowiska pokrzywdzonej C. G. w zakresie rzeczywistej szkody finansowej, jaką poniosła a jej żądań zgłaszanych w postępowaniu upadłościowym - trzeba zauważyć, że kwoty te są ze sobą zbieżne, nie ma pomiędzy nimi dużych różnic, dlatego też Sąd w wyroku skazującym zawarł stwierdzenie nie mniejszej niż 57 300,00 złotych. Ponadto rozbieżności wynikały także z rosnących odsetek od zaciąganych sum. Należy zauważyć, że okoliczność ta nie przesądza o prawdomówności, bądź braku wiarygodności pokrzywdzonej. Rzeczywista kwota poniesionej szkody majątkowej nie ma w niniejszym postępowaniu znaczenia priorytowego także z tego względu, że Sąd z uwagi na toczące się sprawy cywilne, tytuły egzekucyjne i wykonawcze, na podstawie których prowadzone są egzekucje z majątku oskarżonej, w postępowaniu karnym nie orzekł obowiązku naprawienia szkody na rzecz pokrzywdzonych.

Dodatkowo prowadzone postępowania egzekucyjne z majątku B. K. świadczą, wbrew temu, co twierdzi sama oskarżona, świadczą o tym, że jej celem było doprowadzenie do niekorzystnego rozporządzenia mieniem pokrzywdzonych poprzez wyłudzenie pieniędzy z zaciągniętych kredytów. Mimo stanowiska obrony, rosnące zadłużenia w bankach wynikające z umów zaciąganych w imieniu oskarżonej, jednakże na rzecz C. G. i B. S. prowadzą do przeciwnych wniosków, niż próbuje forsować oskarżona.

Mimo, iż jak twierdzi B. K., zwróciła część pieniędzy C. G. to kwota pozostałych, nieuregulowanych zobowiązań wobec ww. była znacznie wyższa, dodatkowo generująca odsetki, co powodowało rzeczywiste wyższe kwoty do spłaty. O tym, że pokrzywdzona sama musiała radzić z zaciągniętymi zobowiązaniami kredytowymi świadczą zeznania świadków, m.in. T. G., która m.in. na rozprawie w dniu 10.12.2019r. opowiadała o dramatycznej sytuacji finansowej C. G., o braku środków finansowych na podstawowe potrzeby życiowe, środki higieniczne, a wszystkie pieniądze, które miała przeznaczała na spłaty kredytów. Jej rodzina była w ciężkiej sytuacji finansowej. Natomiast, gdyby było tak jak twierdzą apelujący, że ani celem ani intencją oskarżonej nie było wyłudzenie kwot wskazanych w zarzutach do takiej sytuacji nigdy by nie doszło.

Wniosek

Zmiana zaskarżonego wyroku i uniewinnienie oskarżonej B. K.,

ewentualnie uchylenie wyroku i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania Sądowi I instancji

☐ zasadny

☐ częściowo zasadny

☒ niezasadny

Zwięźle o powodach uznania wniosku za zasadny, częściowo zasadny albo niezasadny.

Niezasadność wniosku determinuje powyższa ocena stawianych zarzutów.

3.2.

Błąd w ustaleniach faktycznych, który miał wpływ na treść orzeczenia poprzez niesłuszne i bezpodstawne uznanie, że oskarżona wyczerpała swoim zachowaniem znamiona czynu z art. 297 § 1 kk.

☐ zasadny

☐ częściowo zasadny

☒ niezasadny

Zwięźle o powodach uznania zarzutu za zasadny, częściowo zasadny albo niezasadny

Niezasadne są także twierdzenia obrońcy wskazującego, że udzielone kredyty B. K. to kredyty dla nauczycieli. Z taką argumentacją przedstawiała sprawę także oskarżona swoim koleżankom nauczycielkom prosząc o wzięcie kredytów w bankach, przy czym to oskarżona zobowiązywała się spłacać zaciągnięte zobowiązania finansowe. Pokrzywdzone z uwagi na pozytywne relacje z oskarżoną (C. G. studiowała razem z oskarżoną, była ona także matką chrzestną synów C. G.) nie miały powodów, by odmówić pomocy koleżance a także, by jej nie wierzyć.

Przesłuchanie osób udzielających kredyty nie miałoby znaczenia dla rozstrzygnięcia przedmiotowej sprawy - już na etapie postępowania przygotowawczego wniosek o uzyskanie pełnych wniosków o kredyty oddalił prokurator prowadzący postępowanie jako okoliczność, która nie ma znaczenia dla rozstrzygnięcia sprawy - k. 2183. Podobnie przesłuchanie osób udzielających pożyczek, biorąc pod uwagę taki sam mechanizm działania oskarżonej, tj. przedkładanie nierzetelnych pisemnych oświadczeń poprzez niewykazywanie posiadania licznych zobowiązań finansowych z tytułu udzielonych jej kredytów, bądź tak jak w przypadku C. G. - namawianie na zaciąganie we własnym imieniu kolejnych umów o kredyt gotówkowy oraz umów pożyczki.

Wniosek

Zmiana zaskarżonego wyroku i uniewinnienie oskarżonej B. K.,

ewentualnie uchylenie wyroku i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania Sądowi I instancji.

☐ zasadny

☐ częściowo zasadny

☒ niezasadny

Zwięźle o powodach uznania wniosku za zasadny, częściowo zasadny albo niezasadny.

Niezasadność wniosku determinuje powyższa ocena stawianych zarzutów.

3.3.

Obraza art. 167 kpk, co miało wpływ na treść zaskarżonego wyroku poprzez zaniechanie uzyskania opinii biegłego z zakresu szacowania nieruchomości celem ustalenia wartości nieruchomości rolnej w (...)

☐ zasadny

☐ częściowo zasadny

☒ niezasadny

Zwięźle o powodach uznania zarzutu za zasadny, częściowo zasadny albo niezasadny

Okoliczność powyższa nie miałaby żadnego wpływu na stan sprawy, w szczególności w zakresie sprawstwa i zawinienia oskarżonej co do zarzucanych jej czynów.

Wniosek

Zmiana zaskarżonego wyroku i uniewinnienie oskarżonej B. K.,

ewentualnie uchylenie wyroku i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania Sądowi I instancji.

☐ zasadny

☐ częściowo zasadny

☒ niezasadny

Zwięźle o powodach uznania wniosku za zasadny, częściowo zasadny albo niezasadny.

Istota działania oskarżonej, w sytuacji, gdy sama występowała do kolejnych banków z wnioskami o kredyt sprowadzała się do przedkładania nierzetelnych pisemnych oświadczeń poprzez niewskazywanie we wnioskach o kredyty gotówkowe i pożyczki informacji o posiadanych przez nią obciążeniach kredytowych zatajając fakt posiadania licznych zobowiązań z tytułu udzielonych uprzednio kredytów i pożyczek. Dlatego ustalenie wartości nieruchomości, co do której nie była właścicielką a jedynie współwłaścicielką nie wniosłoby niczego istotnego do sprawy.

1.OKOLICZNOŚCI PODLEGAJĄCE UWZGLĘDNIENIU Z URZĘDU

4.1.

Nie dotyczy.

Zwięźle o powodach uwzględnienia okoliczności

Nie dotyczy.

1.ROZSTRZYGNIĘCIE SĄDU ODWOŁAWCZEGO

0.1.Utrzymanie w mocy wyroku sądu pierwszej instancji

5.1.1.

Przedmiot utrzymania w mocy

Wyrok Sądu Rejonowego w Augustowie VI Zamiejscowy Wydział Karny z siedzibą w Sejnach z dnia 10.11.2020r. w sprawie VI.K 101/19 w całości.

Zwięźle o powodach utrzymania w mocy

Sąd Odwoławczy w całości podziela przeprowadzone przez Sąd I instancji postępowanie dowodowe, ustalony stan faktyczny i prawny, który dostarczył w sposób niebudzący wątpliwości dowodów przemawiających za skazaniem oskarżonej B. K..

0.1.Zmiana wyroku sądu pierwszej instancji

5.2.1.

Przedmiot i zakres zmiany

Nie dotyczy.

Zwięźle o powodach zmiany

Nie dotyczy.

0.1.Uchylenie wyroku sądu pierwszej instancji

0.0.1.Przyczyna, zakres i podstawa prawna uchylenia

5.3.1.1.1.

Nie dotyczy.

art. 439 k.p.k.

Zwięźle o powodach uchylenia

Nie dotyczy.

5.3.1.2.1.

Konieczność przeprowadzenia na nowo przewodu w całości

art. 437 § 2 k.p.k.

Zwięźle o powodach uchylenia

Nie dotyczy.

5.3.1.3.1.

Konieczność umorzenia postępowania

art. 437 § 2 k.p.k.

Zwięźle o powodach uchylenia i umorzenia ze wskazaniem szczególnej podstawy prawnej umorzenia

Nie dotyczy.

5.3.1.4.1.

Nie dotyczy.

art. 454 § 1 k.p.k.

Zwięźle o powodach uchylenia

Nie dotyczy.

0.0.1.Zapatrywania prawne i wskazania co do dalszego postępowania

Nie dotyczy.

0.1.Inne rozstrzygnięcia zawarte w wyroku

Punkt rozstrzygnięcia z wyroku

Przytoczyć okoliczności

Nie dotyczy.

1.Koszty Procesu

Punkt rozstrzygnięcia z wyroku

Przytoczyć okoliczności

II.

Kierując się względami słuszności, w szczególności z uwagi na ciążące na oskarżonej zobowiązania cywilne względem pokrzywdzonych Sąd na mocy art. 624 § 1 kpk zwolnił oskarżoną od kosztów sądowych w postępowaniu odwoławczym.

1.PODPIS

Sędzia Ryszard Filipow

0.1.Granice zaskarżenia

Kolejny numer załącznika

1

Podmiot wnoszący apelację

obrońca oskarżonej adw. A. P. i oskarżona B. K.

Rozstrzygnięcie, brak rozstrzygnięcia albo ustalenie, którego dotyczy apelacja

skazanie za zarzucane oskarżonej czyny

0.1.1.3.1. Kierunek i zakres zaskarżenia

☒ na korzyść

☐ na niekorzyść

☐ w całości

☒ w części

co do winy

co do kary

co do środka karnego lub innego rozstrzygnięcia albo ustalenia

0.1.1.3.2. Podniesione zarzuty

Zaznaczyć zarzuty wskazane przez strony w apelacji

art. 438 pkt 1 k.p.k. – obraza przepisów prawa materialnego w zakresie kwalifikacji prawnej czynu przypisanego oskarżonemu

art. 438 pkt 1a k.p.k. – obraza przepisów prawa materialnego w innym wypadku niż wskazany w art. 438 pkt 1 k.p.k., chyba że pomimo błędnej podstawy prawnej orzeczenie odpowiada prawu

art. 438 pkt 2 k.p.k. – obraza przepisów postępowania, jeżeli mogła ona mieć wpływ na treść orzeczenia

art. 438 pkt 3 k.p.k. – błąd w ustaleniach faktycznych przyjętych za podstawę orzeczenia, jeżeli mógł on mieć wpływ na treść tego orzeczenia

art. 438 pkt 4 k.p.k. – rażąca niewspółmierność kary, środka karnego, nawiązki lub niesłusznego zastosowania albo niezastosowania środka zabezpieczającego, przepadku lub innego środka

art. 439 k.p.k.

brak zarzutów

0.1.1.4. Wnioski

uchylenie

zmiana

Dodano:  ,  Opublikował(a):  Agnieszka Zatorska
Podmiot udostępniający informację: Sąd Okręgowy w Suwałkach
Data wytworzenia informacji: