III U 14/14 - wyrok z uzasadnieniem Sąd Okręgowy w Suwałkach z 2014-03-25

Sygn. akt III U 14/14

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 25 marca 2014r.

Sąd Okręgowy w Suwałkach III Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

w składzie:

Przewodniczący:

SSO Danuta Poniatowska

Protokolant:

st. sekr. sądowy Marta Majewska-Wronowska

po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 25 marca 2014r. w Suwałkach

sprawy W. Z.

przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddział w O.

o wcześniejszą emeryturę

w związku z odwołaniem W. Z.

od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w O.

z dnia 4 listopada 2013 r. znak (...)

zmienia zaskarżoną decyzję i przyznaje W. Z. prawo do emerytury od dnia 27 października 2013r.

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia 04.11.2013r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w O., powołując się na przepisy ustawy z dnia 17.12.1998r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz. U. z 2013r. poz.1440) i rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7.02.1983r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze (Dz.U. Nr 8 poz. 43 ze zm.) odmówił W. Z. prawa do emerytury z uwagi na brak 15 lat pracy w warunkach szczególnych.

W odwołaniu W. Z. domagał się zmiany powyższej decyzji, uwzględnienia do stażu pracy w warunkach szczególnych okresu pracy w (...)w E. na stanowisku spawacza i przyznania prawa do wcześniejszej emerytury.

W odpowiedzi na odwołanie organ rentowy wniósł o jego oddalenie i podtrzymał podstawy skarżonej decyzji. Odnosząc się do okresu wskazanego w odwołaniu podniósł, iż odwołujący przedłożył „zwykłe” świadectwo pracy, a nie wymagane przepisami świadectwo pracy w warunkach szczególnych.

Sąd ustalił, co następuje:

W. Z. (ur. (...)) w dniu 27.09.2013r. wystąpił z wnioskiem o emeryturę.

Na dzień 01.01.1999r. udowodnił 27 lat 3 miesiące i 20 dni okresów składkowych i nieskładkowych. Do stażu pracy w warunkach szczególnych organ rentowy uwzględnił 4 lata 6 miesięcy i 25 dni zaliczając okres zatrudnienia w Zakładzie (...) Spółce z o.o. od 11.03.1992r. do 28.02.1996r. na stanowisku spawacza i od 01.03.1996r. do 16.01.1997r. na stanowisku zalewacza form ciśnieniowych (świadectwo pracy w warunkach szczególnych k. 7 akt ZUS).

W dniu 01.09.1971r. odwołujący podjął naukę w Szkole (...)w E. i jednocześnie został zatrudniony przez (...) jako uczeń zawodu na stanowisku pomocnika spawacza. W dniu 18.11.1972r. wnioskodawca ukończył kurs podstawowy spawacza elektrycznego, a w dniu 12.06.1974r. ukończył (...)Szkołę (...) w E. w zawodzie mechanika maszyn rolniczych. Powyższe nie spowodowało zmiany na stanowisku pracy i odwołujący nadal pracował jako pomocnik spawacza. W okresie od 25.10.1974r. do 07.10.1976r. wnioskodawca odbywał zasadniczą służbę wojskową. Po zakończeniu służby w dniu 27.10.1976r. zgłosił się do (...) w E. i od dnia 03.11.1976r. podjął zatrudnienie na stanowisku spawacza elektrycznego w pełnym wymiarze czasu pracy (umowa o pracę k. 32 akt osobowych koperta k. 29).

Pod kątem pracy w warunkach szczególnych rozpatrywano okres zatrudnienia od 03.11.1976r. do 29.02.1992r. Na stanowisku spawacza elektrycznego odwołujący pracował od 03.11.1976r. do 01.01.1979r. W dniu 02.01.1979r. awansował na brygadzistę brygady spawalnictwa elektrycznego. Z zakresu obowiązków wynika, iż do jego zadań należał podział pracy w brygadzie, nadzór na jej wykonaniem przy jego czynnym udziale; nadzór nad jakością wykonywanej pracy zgodnie z rysunkiem i technologią spawalniczą etc (k. 34 akt osobowych). Brygadzista brygady spawalnictwa elektrycznego podlegał bezpośrednio kierownikowi warsztatu. Z dniem 01.10.1986r. odwołujący został przeniesiony na stanowisko brygadzisty brygady produkcji kontenerów. Jego bezpośrednim przełożonym był wówczas zastępca kierownika warsztatu. Zakres obowiązków wnioskodawcy właściwie nie uległ zmianie, gdyż do jego zadań nadal należało organizowanie pracy w brygadzie i nadzór na jej wykonaniem, przy jego czynnym udziale; nadzór nad jakością wykonywanych prac zgodnie z dokumentacją i technologią etc (zakres obowiązków k. 35 akt osobowych).

(...) w E. posiadał własny warsztat, w którym pracowały dwie brygady. W skład każdej brygady wchodziło 4 spawaczy oraz pomocnicy spawaczy. W tym zakresie był wyraźny podział obowiązków, gdyż spawacze tylko spawali, natomiast pomocnicy zajmowali się przygotowaniem materiałów do spawania. (...) w E. zajmował się produkcja m.in. bortów, wysięgników i kontenerów. Jak wynika z zeznań świadków: J. L. (15:45-18:20) i J. O. (18:28-20:10) odwołujący jako brygadzista, czy to brygady spawalnictwa elektrycznego, czy brygady produkcji kontenerów, nadal wykonywał obowiązki spawacza elektrycznego. W ramach obowiązków brygadzisty nadzorował całą brygadę i był odpowiedzialny za codzienny podział prac, zorganizowanie zastępstwa w przypadku nieobecności któregoś z pracowników. W nomenklaturze współpracowników był on jednak „pracującym brygadzistą”. Świadek J. L. był również spawaczem w tym okresie, tylko w innej brygadzie, jednak system był taki sam, jak w brygadzie odwołującego. Ponadto w przypadku spawaczy nie występowały przestoje, gdyż rodzaj świadczony usług zapewniał stałą pracę dla tej grupy pracowników (...)

Powyższy okres w całości uwzględniono do stażu pracy w warunkach szczególnych.

Sąd zważył, co następuje:

Prawo do emerytury w obniżonym wieku zgodnie z treścią art. 184 ust.1 i 2 w zw. z art. 32 ust. 1 ustawy z dnia 17.12.1998r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. z 2009r. Dz.U. Nr 153, poz. 1227 ze zm.) przysługuje ubezpieczonym urodzonym - tak jak wnioskodawca – po 31.12.1948r., jeżeli pracowali w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, posiadają staż ubezpieczeniowy w wymiarze 25 lat (w przypadku mężczyzn), ukończyli 60 rok życia, nie przystąpili do otwartego funduszu emerytalnego albo złożyli wniosek o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym, za pośrednictwem Zakładu, na dochody budżetu państwa.

Ilość lat pracy warunkach szczególnych oraz wymaganych okresów składkowych i nieskładkowych jest badana na dzień wejścia w życie ustawy o emeryturach i rentach z FUS, czyli 01.01.1999r.

Zgodnie z dyspozycją art. 32 ust.2 ustawy o emeryturach i rentach z FUS
za pracowników zatrudnionych w warunkach szczególnych uważa się osoby, które były zatrudnione przy pracach o znacznej szkodliwości dla zdrowia oraz o znacznym stopniu uciążliwości lub wymagającej wysokiej sprawności psychofizycznej, ze względu na bezpieczeństwo własne lub otoczenia w podmiotach, w których obowiązują wykazy stanowisk ustalone na podstawie przepisów dotychczasowych.

Przepis art. 32 ust. 4 ustawy o emeryturach i rentach z FUS odnośnie wieku, stażu pracy oraz charakteru wykonywanej pracy, uprawnionych do emerytury odsyła do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7.02.1983r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze (Dz. U. z 1983r. Nr 8, poz. 43 ze zm.). §3 i 4 rozporządzenia, prawo do emerytury uzależniają od spełniania łącznie następujących warunków: posiadanie 25-letniego okresu zatrudnienia, w tym 15 lat pracy w szczególnych warunkach i ukończenie 60 roku życia. Zgodnie z §2 ust.1 rozporządzenia w sprawie wieku…, zaliczeniu do okresów pracy w warunkach szczególnych podlegają te, w których praca była świadczona stale i w pełnym wymiarze czasu pracy obowiązującym na danym stanowisku pracy.

W oparciu dokumentację zgromadzoną w aktach osobowych, obejmującą cały okres zatrudnienia odwołującego tzn. od momentu rozpoczęcia nauki w szkole przyzakładowej, możliwe było zweryfikowanie przebiegu jego zatrudnienia w (...) w E.. Analiza pracy odwołującego wskazuje jednoznacznie, iż podstawowym rodzajem czynności, jakie wykonywał było spawanie elektryczne. Mimo, iż okres nauki zawodu spawacza nie podlegał uwzględnienia do stażu pracy w warunkach szczególnych to okoliczność ta miał znaczenie przy ocenienie pozostałego okresu zatrudnienia w tym zakładzie. Ponadto fakt, iż akta osobowe zawierały dokumenty z okresu zatrudnienia odwołującego jako ucznia zawodu, wzmocniły walor tego dowodu gdyż świadczą o rzetelności kompletności tych dokumentów.

Pod względem pracy w warunkach szczególnych rozważano okres od 03.11.1976r., gdy po powrocie z wojska odwołujący podjął pracę spawacza elektrycznego i od tego momentu formalnie rozpoczął samodzielne wykonywanie pracy na tym stanowisku. Jako spawacz elektryczny zajmował się tylko spawaniem, gdyż czynności związane z przygotowaniem materiału do spawania należały do pomocników spawaczy. Z czasem odwołujący awansował na stanowisko brygadzisty brygady spawalnictwa elektrycznego, a następnie brygady produkcji kontenerów, jednak w oparciu o zakresy czynności, które znajdują się w aktach osobowych, udało się ustalić jaki rodzaj dodatkowych czynności został mu przydzielony. Wynika z nich, iż oprócz ogólnego nadzoru nad pracami brygady czy kwestiami porządkowymi związanymi z zapewnieniem ciągu prac w przypadku nieobecności któregoś z pracowników, jednocześnie miał obowiązek osobistej pracy przy tych czynnościach, czyli przy spawaniu. Również zeznania świadków potwierdzają, iż odwołujący jako brygadzista w rzeczywistości nadal wykonały pracę spawacza. Zdaniem Sądu wątpliwości związane z rzeczywistym rodzajem prac wykonywanych przez brygadzistę zostały wyjaśnione w sposób wystarczający.

Powyższe dało podstawę do uwzględnienia okresu pracy w (...) w E. od 03.11.1976r. do 29.02.1992r.do stażu pracy w warunkach szczególnych w związku z zapisem w Wykazie A Dziale XIV poz. 12 (prace przy spawaniu i wycinaniu elektrycznym, gazowym, atomowo wodorowym).

Uwzględniony okres pracy w warunkach szczególnych wyniósł ponad wymagane 15 lat i uprawnia W. Z. do uzyskania prawa do emerytury w obniżonym wieku.

W związku z powyższym, na podstawie art. 477 14 §2 kpc orzeczono, jak
w sentencji.

mt

Dodano:  ,  Opublikował(a):  Elżbieta Sklizmunt
Podmiot udostępniający informację: Sąd Okręgowy w Suwałkach
Osoba, która wytworzyła informację:  Danuta Poniatowska
Data wytworzenia informacji: